Şeffaf Plaklar ile Ortodonti (Invisalign)

Şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi yani bir diğer adı ile invisalign, braketsiz olarak yapılan bir ortodontik tedavidir. Bu tedavi yönteminde bireye özel üretilen şeffaf plaklar 1-2 haftalık kullanım aralıklarıyla değiştirilmektedir. Şeffaf plak tedavisi, sıklıkla yetişkin hastalarda olmak üzere her yaş grubunda ortodontide bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel diş teli tedavisinde braketler kullanılmaktadır ve braketler, karşıdan bakıldığı zaman kolaylıkla görülebilmektedir. Bu durum, yani diş tellerinin dışarıdan bakılınca görünüyor olması, çoğu kişinin diş bozukluklarını tedavi ettirmemesine neden olmaktadır. Dış görünümüne önem veren kişiler ve özellikle sosyal yaşamı hareketli olan ve iş dünyasından olan kişiler, diş tellerinin görüntüsü nedeni ile tedavi yoluna gitmemektedir. İşte tam bu noktada invisalign tedavisi, bu kişiler için çok iyi bir alternatif olmaktadır.

Şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi şu nedenler ile hastalara uygulanmaktadır:

· Dişlerin düzensiz bir dizilime sahip olması

· Dişlerin çarpık olması

· Dişlerde seyrekliğin yani aralıkların bulunması

· Dişlerin yanlış yerde konumlanmış olması

· Protez veya implant tedavisi öncesi diş pozisyonlarının hazırlanması

· Çene cerrahisi olacak bireylerde cerrahi öncesi hazırlık

Tüm bu sebepler, kişilerin diş teli taktırmasını zorunlu kılmaktadır. Fakat bu yöntemde, bahsi edilen bu sorunların tedavi edilmesi için tellere gereksinim duyulmamaktadır. Çünkü şeffaf plaklar ile gerçekleştirilen bu tedavi türünde, metalden yapılmış olan teller braketler kullanılmamaktadır. Üstelik bu tedavide kullanılacak olan plaklar, kişiler tarafından istenildiği zaman çıkartılabilmektedir. Dolayısı ile bu tedaviyi tercih eden kişiler, yemek yemeden önce, dişlerini fırçalarken ve de diş ipi ile diş temizliği yaparken bu apareyleri çıkartabilmekte ve daha sonra tekrar geri takabilmektedirler.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisinin pek çok avantajlı duruma olanak tanıdığı bilinmektedir ve zaten bu tedavi, sağladığı avantajlar nedeni ile kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Diş bozuklukları nedeni ile bir ortodonti uzmanına başvuran kişiler, genel olarak dişlerinin düzeltilmesini istemekte fakat kullanılacak olan apareylerin görünür olmasını istememektedirler. Diş bozukluklarını düzeltmek için uygulanan tedavi yöntemlerinde kullanılan apareyler genellikle; metal diş telleri, porselen diş telleri, lingual diş telleri ve şeffaf plaklardır. Bu tedavi yöntemlerinde kullanılmakta olan ve

dışarıdan bakıldığı zaman en fark edilmez olan aparey; şeffaf plaklardır. Bu sebeple, dişinin düzeltilmesini isterken tellerin görünür olmasını istemeyen kişiler şeffaf plaklara yönelmektedir. Dolayısı ile bu, bir avantajdır.

Şeffaf plaklar takıp çıkarılabilir olan ürünlerdir. Bu durum da bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bireyler, yemek yerlerken, toplantılarda veya özel günlerde bu apareyleri çıkartabilme lüksüne sahiptir. Ayrıca yemek yedikten sonra dişlerin temizlenebilirliği braketler ile tedavi gören hastalara kıyasla daha etkili ve kısa sürede gerçekleşmektedir.

Şeffaf plaklar ile ortodonti tedavi ile sabit braketler ile ortodontik tedavi, tedavinin planlanan zamanda başarıya ulaşması ve tedavi sonu ortaya koyduğu sonuç açısından karşılaştırıldığında; benzer sonuçlar ortaya koyduğu görülmektedir.

Şeffaf plaklarla yapılan bu tedavi yönteminde ortodonti tedavisinin planlanan zaman içerisinde başarıya ulaşması, plakların nizami bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Hasta tarafından plak kullanımı ihmal edildiğinde tedavi sürecinde uzama görülebilmektedir. Dolayısı ile şeffaf plakla ortodonti tedavisi gören kişilerin gerekli olmadıkça bu apareyleri çıkartmaması tavsiye edilmektedir.

Bir ortodonti tedavisinde, hastanın içinde bulunduğu koşulların değerlendirilmesi, hastanın isteklerinin dinlenmesi, hastaların beklentileri, hastaların sahip olduğu dezavantajlı durumlar, hastaların yaşı, hastaların özel durumları ve sorunları ortodonti uzmanı tarafından ele alınmaktadır. Hastaya dair tüm verilerin ortaya konmasından sonra yapılması gereken tedaviye yine ortodonti uzmanı tarafından karar verilmektedir. Daha sonra ortodonti uzmanı, hastasına durumu açıklar ve gerçekleştirilebilecek uygulamalar ile birlikte tedavi yöntemlerini sunar. Tüm bunların sonucunda, hastanın da onayının alınması ile tedavi planlamasına geçilir. Dolayısı ile bir ortodontik problem söz konusu olduğunda, hastalar kendi isteklerinden daha çok hekim önerilerine önem vermelidir. Çünkü ortodonti uzmanları daima hastalarının en kısa sürede ve en iyi koşullarda diş sağlığına kavuşması için en iyi tedavi şekline karar vermektedir.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı