Ortognatik Cerrahi (Çene Operasyonu)

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi: Alt ve/veya üst çene kemiğinde var olan şekil ve konum bozukluklarının ve buna bağlı olarak dişlerin kapanış bozukluklarının giderilmesine yönelik gerçekleştirilen cerrahi tedaviyle beraber uygulanan bir ortodontik tedavidir. Bu tedavi ortodonti uzmanları ve cerrahların birlikte yürüttüğü bir tedavidir, öncelikle dişler ortodontik tedavi ile olması gereken ideal pozisyon ve açılara getirilir. Ardından ortodontist tarafından belirlenen planlama doğrultusunda cerrahi müdahale ile çene yeniden konumlandırılır. Ortognatik cerrahi, sadece dış görünümü geliştirmenin yanında dişlerin ve çenelerin birbiri ile uyumunu sağladığı için, kişinin daha rahat çiğneyebilmesine, konuşabilmesine yardımcı olur.

Ortognatik cerrahi yönteminde, operasyona engel herhangi bir sorun olmadıkça bu tedavinin uygulanması için bir üst yaş sınırı yoktur. 18 yaşını geçmiş kişilerde, alt veya üst çenenin olması gerekenden önde-arkada-yukarıda-yanda olması gibi bozukluklara sahip kişilerin, dişlerinin ve çene kemiklerinin doğru, anatomik uygunluğu olacak hizaya alınması yöntemine Ortognatik Cerrahi yöntemi denir.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

· Ortodontik tedavi yöntemiyle, tedavi edilemeyecek durumda olan çene asimetrisi ve çenelerin konum bozuklukları durumunda

· Ön bölge açık kapanış vakalarında

· Yemek yerken doğru bir şekilde çiğneme fonksiyonu yapılamıyorsa ve yiyecekleri ısırırken çenenin gereken işlevi görmemesi durumunda

· Çene kemiğinin doğru şeklini alabilmesi ve böylece daha estetik bir görüntü oluşturulabilmesi için

· Kişinin nefes almasını kolaylaştırmak ve uyku apnesi gibi sorunları tedavi etmek için

· Belirgin olmayan veya aşırı çıkık çene ucu olgularında

 

Ortognatik cerrahi müdahalelerinin gerektiği durumlar, belirgin olarak 13-14 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Fakat bu yaş aralığında ameliyat yapılmamaktadır, sebebi ise kemik gelişiminin tamamlanması

gerekmektedir. Gelişim kızlarda 17 yaş civarında aralığında iken, erkeklerde 18 yaş civarında tamamlanmaktadır. Bu yaşlardan sonra yapılan cerrahi müdahaleler tedavi sonucunun stabil kalması açısından oldukça önemlidir. Ortognatik cerrahi tedavisinde, ortodontik tedavi ile ön hazırlık tamamlanıp, olması gereken yaş aralığına gelindiğinde Ortognatik cerrahi işlemleri uygulanabilmektedir.

Ortognatik cerrahi müdahalesi için, tam teşekküllü ve steril bir ameliyathane ortamı gerekmektedir.

 

Ortognatik Cerrahi Teknikleri Nelerdir ve Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ortognatik cerrahi yöntemlerinde klasik olarak uygulanan,3 ameliyat bulunmaktadır. Bunlar;

· Üst çene bozuklukları için uygulanan Lefort ameliyatı

· Alt çene asimetrisi ve konum bozuklukları için uygulanan sagittal split ameliyatı

· Çene ucu bozukluklarında uygulanan genioplasti ameliyatıdır.

Bu ameliyatların hepsi, genel anestezi altında yapılan ve ortalama 1-3 saat süren ameliyatlardır. Ameliyat sonrasında hastanede 1-2 gün kalınması gerekli olan bir süreçtir ve iyileşme süreci genellikle 1-3 hafta arasında olmaktadır.

Üst çene ameliyatı, ağız içerisinden yapılan kesi ile uygulanır. Üst çene kemiği, kişinin ağız yapısına göre hazırlanmış olan ısırma plağına yerleştirilerek, ideal hizaya getirilir ve üst çenenin kalan kısmına vidalarla sabitlenir.

Alt çene ameliyatına, ağız içerisinde her iki tarafta, alt çene kemiği üzerine açılan bir kesi ile başlanır. Alt çene kemiğinde bulunun alt dudak ve alt dişlere duyusunu veren sinir bulunmaktadır. Bu sinire zarar gelmemesi için ameliyat esnasında büyük bir özenle korunması gerekir. Eğer korunan bu sinir herhangi bir zarar görürse ameliyat esnasında mikro cerrahi teknikle onarım sağlanır.

Kişiye özel hazırlanan alt çene için hazırlanmış ısırma plağı, dişlere yerleştirilir ideal hizalanma belirlendikten sonra çene kemiği vida ile birleştirilerek bütünlük sağlanır.

Çene ucu ameliyatı, alt çenedeki kemik ve dudak arasından açılan bir kesi ile başlar. Alt çene ucu, diş köklerine zarar verilmeden kesilir. Çene ucu kemik segmenti ideal konuma getirilerek, kemik vida yardımı ile birleştirilir.

Ortognatik cerrahi tedavisi, kişiye hem estetik hem de çenelerin işlevselliği açısından büyük katkı sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı