Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, çocukluk veya yetişkin dönemde görülen diş çapraşıklığı ve çene bozukluklarının teşhis edilmesi, önlenmesi ve düzeltilmesiyle ilgilenen diş hekimliğinde uzmanlık alanıdır.

Ortodontik tedavi, estetik bir gülüş için önemli olduğu kadar, dişlerin ve çiğneme fonksiyonunun iyileştirilmesiyle beraber çene ekleminin sağlıklı kalabilmesi için de bir o kadar önemlidir.

 

 

Ortodonti Tedavi Uygulamaları

Çene kemiği üzerinde dişlerin diziliminde işlevsel çözümler sağlayacak tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler teknolojinin gelişmesiyle ve yeni materyallerin geliştirilmesiyle beraber hem çocuklara hem de yetişkinlere farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Ortodontik tedavi uygulamaları, kişinin ağız yapısına göre belirlenen uygulamalardır, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen bir tedavi uygulamasıdır. Tedavinin süresini de yine kişinin diş yapısı belirler.

Ortodontik tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak; Labial Braketler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan braketlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde; metal braketler, altın braketler, estetik alternatif arayan bireyler için şeffaf braketler ve diş çekimi olmaksızın ve daha hızlı tedavi isteyen bireyler için ise kapaklı braketlerden olan Damon sistem braketler uygulanabilmektedir.

Lingual Braketler, dişlerin iç yüzeyine (dil yüzeyi) yapıştırılarak gerçekleştirilen diğer bir ortodontik tedavi çeşididir. Bu yöntem mevcut yöntemler içerisinde tam görünmezlik sağlayan ve ortodontik tedavi olunduğu dışarıdan anlaşılmayan tek seçenektir.

Şeffaf Plaklar; örneğin invisalign, ortodontik tedavinin braket uygulaması yerine yüksek teknolojiyle üretilen plaklarla gerçekleştirildiği bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde yaklaşık 1-2 haftalık aralıklarla plaklar değiştirilmektedir.

Çene Genişletme Uygulamaları, çene veya diş yapısında darlık olan bireylerde uygulanan tedavi yöntemidir. Bu uygulama büyüme gelişim

tamamlanmadan önce daha etkili ve kolay olmakla beraber büyüme gelişim tamamlandıktan sonra uygulanacak ek tedavilerle bu probleme çözüm bulunabilmektedir.

Hareketli Apareyler; erken çocukluk çağında görülen bozuklukların önlenmesi, durdurulması ve tedavi edilmesi amacıyla uygulanan takıp çıkartılabilir bir tedavi uygulaması olan bu aygıtlar, ileri yaşlarda görülebilecek ciddi ortodontik problemlerin erken yaşta çözümlenmesinde oldukça etkilidir.

Ortodontik Tedavi Size Ne Katar?

· Sağlıklı Dişler ve Dişetleri; Çapraşık dişler diş çürümesinde ve dişeti hastalıklarında artışa sebep olabilmektedir. Ortodontik tedaviyle beraber çürüğe ve dişeti hastalıklarına karşı duyarlılık azalmaktadır.

· Özgüven Kazanımı; Yapılan çalışmalar, düzgün sıralanmış dişlere ve güzel bir gülüşe sahip bireylerde kendine güvenin artığını, daha çekici göründüğünü ve arzu ettikleri işleri sağlama konusunda daha başarılı olduğunu göstermektedir.

· Dişlerin Daha Kolay Temizlenebilmesi; Yiyecekler, dişler arasındaki boşluklara ve çapraşık dişler arasında kolayca sıkışıp kalabilmektedir. Düzgün sıralanmış dişlere sahip bireylerde ise daha az yemek artıkları birikimi olmakta ve diş bakımı daha kolaylaşmaktadır.

· Daha Konforlu Çiğneme; Bazı durumlarda çapraşık dişler uygun şekilde çiğneme kabiliyetini etkileyebilmektedir. Zaman içerisinde bu çiğneme problemleri çene ağrılarına ve baş ağrılarına neden olabilmektedir.

· Daha Az Yaralanma; Dışarı doğru uzamış dişlere sahip bireylerde darbeyle karşılaşarak yaralanma riski artmaktadır.

· Genel Sağlık Yararları; İltihaplı dişetleri, diyabet ve kalp hastalığına yakalanma riskiyle ileri düzeyde ilişkilendirildiğinden, ağız sağlığınızı sağlıklı tutmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Düzgün dişler bunu başarmada size yardımcı olacaktır.

Ortodontik tedavi uygulanan genel problemler;

· Çapraşık dişlere sahip olma

· Aralıklı dişlere sahip olma

· Dişlerde pozisyon değişiklikleri

· Kayıp veya ekstra diş varlığı

· Gömülü diş varlığı

· Derin kapanış

· Çapraz kapanış

· Kötü kapanışla ve eklem rahatsızlığıyla sonuçlanan çene pozisyon bozuklukları

· Openbite; açık kapanış olarak adlandırılan bu problem, ön bölgede dişlerin birbirini örtmemesidir

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı