Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti (Görünmez Teller)

Lingual ortodonti, çapraşık olan dişlerin ve dişlerde bulunan çeşitli bozuklukların düzeltilmesi amacı ile uygulanan bir diş teli tedavisi yöntemidir. Lingual ortodontide, dişe yerleştirilen braketler, dişlerin iç yüzeylerine konumlandırılmaktadır. Böylelikle, tel uygulaması hiçbir şekilde dış görünümü etkilememektedir. Dişlerinin görünümüne önem veren ve tellerin uzun süre boyunca görünür olacağı sebebi ile tel taktırmayı tercih etmeyen kişilerin yoğun olarak başvurduğu yöntem; lingual ortodontidir.

Kimler Lingual Ortodonti Tedavisi Olabilir?

Dışarıdan bakıldığı zaman diş tellerinin gözükmediği, dış görünümü bozmayan diş teli tedavisinin adı Lingual ortodonti tedavisidir. Bu tedavi aynı zamanda görünmez diş telleri olarak da anılmaktadır ve bu yöntemde, braketler dişlerin arka yüzüne yerleştirilir.

Lingual ortodonti tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Dolayısı ile diş dizilimlerinde bozukluk olan her bir birey, yaş fark etmeksizin bu tedavi yöntemine başvurabilmektedir. Fakat yaygın olarak; öğretmenler, tiyatro sanatçıları, aktörler, aktrisler veya braketlerin dış görünüşlerini etkilemesini istemeyen bireyler, lingual ortodontiye başvurmaktadırlar.

Lingual Ortodonti Tedavi Aşamaları

Lingual ortodonti tedavisine başlamak için ilk olarak yapılması gereken; bir ortodontiste başvurmaktır. Bunun için, diş bozukluğu bulunan kişiler öncelikli olarak bir ortodontist tarafından ortodontik muayeneye alınırlar. Ardından, durum değerlendirmesi yapılır ve kişilerin diş bozukluklarının tespiti gerçekleştirilir. Değerlendirme sonrasında, bir tedavi planı belirleyen ortodontist, hastası ile görüşlerini paylaşır ve yapılması gerekenleri hastaya iletir. Hastanın, tedavi planına onay vermesinin ardından tedavi süreci başlamış olur.

Bu tedavide kullanılmakta olan braketler, sıradan bir tel yönteminden farklıdır ve bu lingual teller, laboratuvar ortamında hastaya özel olarak üretilir. Önceden, hastanın ağız yapısına göre tasarlanan ve özel olarak hazırlanan lingual braketler, direkt olarak dişlerin iç yüzlerine yapıştırılmaktadır.

Lingual ortodonti kapsamında hastaların dişlerine takılan teller, takılma işlemi sonrasında ortodontist tarafından takip edilir. Bu amaçla ortodontist, tedavi sürecini gözlemlemek ve diş ile teller arasındaki uyumu takip etmek için belirli aralıklarla hastalarını kontrol muayenesi için çağırır.

Neden Lingual Ortodonti?

Ortodontik sorunların bazıları kesin olarak ortodontistin uygun gördüğü tedavi yöntemiyle düzeltilmekteyken, bazı sorunlarda tedavi yöntemi hastaların talepleri

doğrultusunda seçilebilmektedir. Hastaların tercih etme lüksünün bulunduğu tedavi yöntemlerinden biri de Lingual ortodonti olmaktadır. Kısaca bu tedavi yönteminin, kişiler tarafından tercih edilme sebepleri şunlardır:

· Sıradan tel tedavisine göre avantaj sağlamaktadır çünkü dışarıdan bakıldığı zaman görülmemektedir.

· Estetik kaygı taşıyan kişiler için çok iyi bir alternatiftir.

· Sosyal hayatı ve iş yaşamını olumsuz olarak etkilemez.

· Herhangi bir yaş sınırı yoktur; herkese uygulanabilir.

· Herhangi bir alerjik duruma yol açmaz; ağız ve diş yapısı ile oldukça uyumludur.

· Söz konusu teller, her bir hasta için özel olarak tasarlanır. Bu sebeple, tedavi süresi kapsamında yaşanacak olan problemler minimum seviyeye indirilir, hastaların daha rahat bir tedavi süreci yaşamasına olanak tanır.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı