Erken Dönem Ortodonti

Erken dönem ortodonti, genetik, çevresel faktörler veya kötü alışkanlıklara (parmak emme, dudak emme/ısırma, dil itimi, biberon emzik/kullanımı, vb.) bağlı olarak ortaya çıkan problemlere karşı önleyici, durdurucu veya tedavi edici müdahaleleri içeren çocukluk döneminde uygulanan tedavileri kapsamaktadır. Ortodonti bozukluğu denildiği zaman, akıllara yüz ve çene bölgesinde oluşan bozukluklar gelmektedir. Söz konusu bu bozuklukların, çocukluk çağlarında tespit edilerek gerekli ve doğru tedaviler sonrasında iyileşme başarısı oldukça yüksektir.

Ortodontik bozukluklar her zaman aşırı belirgin bir şekilde gözle gözükmeyebilmekte ya da ebeveynler tarafından erken dönemde fark edilemeyebilmektedir. Bu sebeple, yedi yaşından itibaren her çocuğun bir ortodonti uzmanına götürülmesi ve muayene ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Çocuklar Ne Zaman Ortodontik Muayeneye Götürülmelidir?

Yedi yaş sınırı, çocukların ağzında bulunan; bebeklik döneminden kalma olan süt dişlerin değişime uğradığı, onların yerine daimi dişlerin çıkmaya başladığı yaştır.

Çocukların ortodonti muayeneleri 1 sene ile 6 ay arasındaki aralıklar ile tekrarlanmalıdır. Yapılması gerekli olan işlem ya da işlemler, diş hekimleri tarafından belirlenmektedir.

Erken dönem ortodonti kapsamında değerlendirilen her çocuğun ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunu ciddi boyutlarda olmamaktadır. Kimi çocukların problemi basit bir şekilde çözüme ulaştırılabilmektedir. Bu sebeple, var olan sorunların erken dönemde tespit edilmesi önem taşımaktadır.

 

Erken dönem ortodonti muayenesinin çocukluk çağında yaptırılmasının en önemli tarafı; muayeneler esnasında teşhis edilecek olan çürük dişler ve bunların anında tedavi edilmesi olanağıdır. Malesef ki toplumumuzda, dişlere ve diş sağlığına gerekli önem verilmemekte ve çocuklara da bu önemli davranış şekli yaygın olarak benimsetilmemektedir. Bu sebeple, çocukluk döneminde yaşanacak olan çürükler için tedavi de, bu muayeneler sırasında gerçekleşebilmektedir.

 

Çocuklarda bulunan dişler, süt dişleridir ve bu dişler zamanı geldiğinde kendiliğinden düşmekte; yerine yeni dişler gelmektedir. Fakat her bir dişin kendi düşme zamanı bulunmaktadır. Ve bu dişlerin kendiliğinden düşene kadar sağlıklı bir biçimde tutulması büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, çocukların diş kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Erken Dönem Ortodontik Tedavinin Amacı

Erken dönem ortodonti tedavisinin amacı; süt dişleri ve ya karışık dişlenme dönemindeki çocukların gelişimini takip etmek ve eğer bir sorun var ise bu soruna en kısa sürede, en doğru müdahaleyi yapmaktır. Çocukların, daimi dişlerine kavuşmadan önce eğer iskeletsel ya da dişsel nedenlerden dolayı kaynaklanan bir problemi var ise problemlerin bu dönemde tedavi altına alınması amaçlanmaktadır. Çünkü bu durum, hem tedavinin daha başarılı bir sonuç vermesini sağlamakta hem de tedavi süresini daha da kısaltmaktadır.

Erken dönem ortodonti aynı zamanda çocukların görünümlerine olumlu katkı sağlamakta, psikolojilerinin bozulmasına engel olmakta, sosyal hayatlarına pozitif değer katmakta ve de sağlıklı bir şekilde gelişim göstermelerine imkân tanımaktadır.

Erken Ortodontik Tedavinin Yararları

Her bir sağlık sorunu gibi ağız ve diş sağlığında da problemlerin önceden fark edilmesi ve tedaviye başlanması yarar sağlamaktadır. Erken dönem ortodonti tedavisi, kişilerin daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde tedavi olmasına imkan tanımaktadır. Erken dönem ortodontinin pek çok yararı bulunmaktadır. Bu yararlar ise şunlardır:

● Sürekli dişler için yer kazanımı sağlanır

● Yanlış şekilde yutkunma, dudağı, dili ya da parmağı emme gibi kötü alışkanlıkların önüne geçilir

● Meydana gelen sorundan dolayı, ileri yaşlarda daha zorlu bir sürece neden olabilecek tedavi, bu dönemde gerçekleştirildiğinde daha kolay atlatılır

● Dişsel ya da iskeletsel nedenlerden dolayı doğru sesleri çıkartamayan çocukların fonasyonunun normalleşmesi sağlanabilir

● Çene darlıkları genişletme tedavisiyle düzeltilebilir

 

Görüldüğü üzere erken dönem ortodonti tedavisinin pek çok önemli yararı bulunmaktadır. Bu sebeple, ebeveynlerin bu durumu önem vermesi gerekmekte ve çocuklarının daha iyi bir ağız ve diş sağlığına sahip olması için ortodonti muayenesine götürmesi gerekmektedir.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı