Dudak - Damak Yarığı Tedavisi

Dudak-damak yarığı, çeşitli sebeplerle embriyolojik dönem içerisinde, bebeğin yüz kısmındaki yapıların birleşme kusuru; ayrık olma durumu nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Halk arasında, dudak-damak yarığına ‘tavşan dudak’ da denmektedir ve bu durum en sık karşılaşılan doğumsal anomalidir. Toplumumuzda her bin doğumun bir tanesinde bu durum gözlemlenmektedir. Bu durum, sadece damak yarığı ya da sadece dudak yarığı olarak görülebildiği gibi hem dudak hem de damak yarığı şeklinde birlikte görülebilmektedir.

Dudak-Damak Yarıklığı Tedavisi Kim Tarafından Gerçekleştirilir?

Dudak-damak yarığı tedavisi, ortodonti hekimlerince doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından yani doğumun hemen ertesi birinci gününde tedaviye başlayabilmektedir. Doğumdan hemen sonra başlanılan ortodontik tedavi, bireye fonksiyon, fonasyon ve estetik anlamda büyük katkı sağlamaktadır.

Dudak ve damak yarığı durumuna hemen müdahale edilmelidir çünkü bu rahatsızlık, bebeklerin yaşamına direkt olarak etki eden beslenmesine olumsuz etki edebilmektedir. Yarık damaklı ya da yarık dudaklı olarak doğan bebeklerin öncelikle beslenmesine müdahale edilmelidir. Durumun takip edilmesi ve kontrol altına alınması açısından, doğumdan sonraki ilk günlerde, bebekler kadın doğum uzmanları veya pediatri uzmanları tarafından ortodonti bölümüne sevk edilirler.

Dudak-Damak Yarığı ve Beslenme Plakları

Dudak-damak yarığı tedavisi aslında yaşamın ilk yıllarında başlamaktadır. Çünkü bu durumda doğan bebeklerin beslenmesi, normal bebekler gibi olamamakta ve duruma hemen müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Damaklarında ya da dudaklarında yarık bulunan bebekler, annelerinin memesini ya da biberonların uçlarını gerektiği gibi ağızlarına alamamakta ve emme işlemini gerçekleştirememektedir. Bu sebeple, emme fonksiyonun düzene sokulabilmesi için öncelikli olarak bebeklere, beslenme plaklarının yapılması gerekebilmektedir. Böylelikle, bebeklerin aldıkları besini yutması ve de sağlıklı olarak beslenebilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda, damak ve dudak yarığı olarak doğan bebeklerin kullanımına açık, özel olarak tasarlanmış biberonlar ve biberon başlıkları bulunmaktadır. Ebeveynler, bebeklerine bu özel biberonlardan alarak da tedavi sürecine aktif ve olumlu olarak katılabilmektedirler.

Diğer Uygulamalar

Dudak-damak yarığı tedavisi içinde beslenme plaklarının kullanılması dışında uygulanabilecek farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntem ve uygulamalar, yarık dudaklı ve yarık damaklı olarak dünyaya gelmiş bebeklerin 3. ay civarında olabileceği

cerrahi operasyona kadar, ağız içine ve burun dokularına şekil verilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Bebeklerin dudak operasyonu olmasına kadar olan süreçte, bu uygulamalar ile yaşam kalitesinin yükseltilmesi söz konusudur ve bu uygulamaların, gerçekleştirilecek olan ameliyata katkısı bulunmaktadır. Çünkü bu uygulamalar, ameliyatın daha başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Dudak-damak yarığı tedavisi amacı ile gerçekleştirilen ameliyatlar neticesinde, kimi zaman üst çenenin geriye doğru konumlanması durumları ya da dar kalarak üst çenede bulunan dişlerin düzgün olamaması durumları yaşanabilmektedir. Fakat bu durum; herkeste gerçekleşen bir durum değildir. Bu dezavantajların yaşanmasında yine çözüm olacak kişiler; ortodontistlerdir.

Ameliyat Sonrası Dudak ve Damak yarığı Tedavisi

Yaşamın ilk yıllarında gerçekleştirilen dudak ve damak yarığına yönelik ameliyatlar sonrasında, büyüme-gelişim ve dişlerin ağızda sürmesiyle beraber hastaya çeşitli çene ve diş problemleri eşlik edebilmektedir. Bu sebeple, bu operasyonu geçirmiş olan bir çocuğun yedi yaşına geldiğinde tekrardan bir ortodontiste muayene ettirilmesi gerekmektedir. Yapılan muayene sonrasında, ortodontist gerekli görür ise gerekli müdahale için tedavi planlamasını yapar ve ebeveynlerin onayına sunar. Eğer sorunun acil olmadığına ve hemen müdahale edilmesi gerekmediğine ortodontist karar verir ise; ortodontist hastalarına daha ileri bir tarihli muayeneyi tavsiye edecektir.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı