Ortodontik Tedaviden Sonrası

Retainerlar, ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizin yeni pozisyonlarını koruma amacıyla kullanılmaktadır. Retainer uygulaması temel olarak iki çeşittir; sabit ve hareketli.

Sabit retainer: Ortodontik tedavi sonrasında, alt ve üst ön dişlerinizin iç yüzeyine yapıştırılan ve oldukça ince olan tellerdir. Tedavi sonrasında bu tellerin bulunduğu yerlerin temizliğine ve tellerin kırılmamasına dikkat edilmelidir.

Hareketli retainer: Kendinizin takıp çıkartabileceği, yemek yerken ve diş fırçalamanızı yaparken çıkartılan bu retainer uygulamasını, ortodontistinizin önerdiği tam zamanlı kullanım süresi sonrasında sadece geceleri kullanmak, dişlerinizin pozisyonlarını korumak için yeterli olacaktır.

Ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizin ne kadar süreyle ve ne kadar hareket edebileceğini net olarak tahmin etmek mümkün değildir. Bu süreç başlangıç ortodontik bozukluğa göre değişmektedir. Fakat bildiğimiz bir şey var ki o da retainer uygulaması olmaksızın dişlerinizin düzgün kalacağının garanti edilemeyeceğidir.

Bu yüzden uygulanan retainer’larınıza dikkat etmeniz, kırılma, kaybetme gibi durumlarda bir an önce randevu almanız gerekmektedir.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı