Ortodontik Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizi tercih ederek başladığınız ve gülüşünüzü değiştirerek hayatınıza büyük değer katacağınız bu yolda tedavi sürecini sağlıklı şekilde sürdürebilmek adına size rehberlik edecek bu yazıyı kaleme aldım.

Öncelikle bu süreç için dikkat edilmesi gerekenleri 3 başlık altında sıralayabiliriz:

Hijyen: Ağız ve diş sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi adına her yemek ve atıştırma sonrasında mutlaka diş fırçalama işlemi anlattığım şekilde yapılmalıdır. Ayrıca ek olarak “ara yüz fırçası” günde en az bir kez kullanılmalıdır. Tedavi sürecinde yetersiz diş fırçalamanız diş yüzeylerinde geri dönüşü olmayan lekelenmelere ve çürümelere neden olabilmektedir!

Tedavi Uyumu: Başlangıç alışma döneminde yaşayabileceğiniz ağrılara sabırlı olmanız gerekmektedir. Yaşayabileceğiniz bu rahatsızlıkların bir hafta içerisinde geçeceğini bilmelisiniz. Ayrıca tedavi içerisinde sizin de dahlinizi gerektirebilecek tedavi uygulamalarında bizimle uyum içerisinde olmanız tedavi sürecinin sağlıklı olarak ilerlemesinde ve öngörülen süreçte tedavinizi tamamlamak için oldukça önemlidir.

Beslenme Kuralları: Tedavi sürecinde yiyecek ve içecekler konusunda dikkat edilmesi gerekenleri belirtmek gerekirse:

· Tüm kuruyemiş çeşitlerinin bütün halinde tüketilmemesi (öğütülmüş şekilde tüketilebilir)

· Asitli içeceklerin tüketilmemesi

· Çekirdeği olan gıdaların çekirdeğinin ağız dışında çıkartılarak tüketilmesi

· Sakız çiğnenmemesi

· Mümkün oldukça şekerli gıdalardan uzak durulması

· Aşırı sert gıdaların tüketilmemesi

· Ön dişlerle koparma yapılmaması (elma, armut, havuç dürüm vb.), bunun yerine yiyeceklerin küçük parçalar haline getirilip arka bölgede tüketilmesi

Tedavinizi belirtmiş olduğum talimatlara göstereceğiniz uyumla beraber en sağlıklı biçimde, mümkün olan en kısa sürede tamamlamak ve size mutlu edecek bir gülüş vermek hedefiyle.

Bu web sitesi Saymer Web Yazılım Ajansı tarafından yapılmıştır
Saymer Web Yazılım Ajansı